Midilli Kapı Vizesi

Midilli Kapı Vizesi 

Yunanistan, Türkiye ile turizm ilişkilerini geliştirmek amacıyla özellikle yaz sezonunda (1 Nisan- 30 Eylül) verdiği Kapı Vizesi uygulamasıyla TC vatandaşlarının çok daha hızlı ve kolay yoldan Yunan Adalarına girmesini sağlamıştır. Kapıda giriş vizesiyle gidilen adalardan biri de Yunanistan’ın 3. büyük adası olan Midilli’ (Lesvos) dir. 

İki ülke arasında yapılan anlaşmaya göre; Türkiye’den Midilli Adası’na gitmek isteyen Bordo pasaport sahipleri geçerli bir Schengen vizeleri yoksa kapı vizesi alarak Midilli’ye giriş yapabilirler. Yeşil ve Gri Pasaport Sahiplerinin ise kapı vizesi almasına gerek yoktur. Bordo Pasaport sahiplerinin yanı sıra Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya vatandaşları da Midilli Kapı Vizesi uygulamasına tabiidir. 

Ayrıca Schengen ülkelerinden birinde (İsveç, Norveç, İtalya, İspanya, Portekiz, Hollanda, Belçika, Fransa, Macaristan) oturma izni bulunan Türk vatandaşları da vize almadan Midilli Adası’na giriş yapabilirler. 

Midilli Kapı Vizesi, genelde tek girişli ve 15 gün süreli olarak verilmektedir. Midilli adasına giriş yapan kişi dilerse 15 günlük süre içerisinde diğer kapıda vize uygulaması olan Yunanistan Adaları’na geçiş yapabilir. Ancak Midilli kapı vizesi ile diğer Schengen ülkelerine geçiş yapmak mümkün değildir. Kapıda vize sahibinin vize süresi dolmadan Midilli Adası’ndan ayrılması gerekmektedir. Türkiye’ye dönüş yapmadan vizesinin süresini uzatmasının imkânı yoktur. Yunanistan’da daha uzun süre kalmak isteyen kişilerin Yunanistan Schengen vizesine başvuru yapması gerekmektedir. 

Midilli Kapı Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2021

Pasaport Fotokopisi: Başvuru sırasında pasaportun aslı verilmediğinden fotoğraflı kısmının fotokopisi sunulmalıdır. Seyahat sonrasında  en az 6 ay geçerliliğinin olması  ve boş sayfalarının bulunması şartı vardır. Pasaportta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vize damgasının bulunmaması gerekiyor. Pasaportunda bu damga olanlara Yunan kapıda vizesi verilmemektedir. 

Biometrik Fotoğraf: Güncel, arka fonu beyaz ve 3,5x4,5 ebatlarında fotoğraflar olmalı. 

Gidiş- Dönüş feribot bileti: Midilli kapı vizesi için gidiş dönüş feribot biletlerinin satın alınmış olması gerekmektedir. Vize başvurusunda rezervasyon yaptırılmış feribot biletleri kabul edilmemektedir. 

Otel Rezervasyonu: Seyahatiniz süresince kalacağınız otelin parası ödenmiş konfirmasyonu sunulmalı. Günübirlik seyahatlerde otel rezervasyonu yaptırmaya gerek yoktur. 

Banka Hesap Dökümü: Seyahatiniz süresince masraflarınızı karşılamaya yetecek kadar bakiyenizin olduğu banka hesabınızın son 3 aya ait dökümü. 

Kimlik fotopisi

Kapı vizesi başvuru formu

Midilli Kapı Vizesi Nasıl Alınır? 

Midilli Kapı vizesi için gerekli evrakları hazırladıktan sonra feribot firması veya seyahat acentesi aracılığıyla vize başvurusu yapmanız mümkün. Özellikle yaz sezonunda çok yoğun talep olduğu için evraklarınızı seyahat tarihinizden en az 4 gün önce acenteye göndermeniz yararınıza olacaktır. 
Acente veya feribot yetkilileri, pasaport hariç başvuru sahibinin gönderdiği evrakları Pasaport Kontrol noktasındaki görevlilere ulaştırmaktadır. Pasaportun resimli ve kişisel bilgilerin yer aldığı sayfası fotokopi çekilerek gönderilir. Bu nedenle başvuru sahibi sınır geçişi sırasında vizesinin işlenebilmesi için pasaportunu yanında taşımalıdır. 

Feribot ile Midilli Adası’na giden Türk vatandaşları Sınır kontrol noktasında sıraya girer ve önce vize için şart olan parmak izini verir. Eğer Sınırdaki vize görevlisi başvuru sahibine adaya giriş izni verirse kapıda vizesi pasaportuna işlenir. Parmak izi alma işlemi özellikle yaz dönemlerinde yoğunluk nedeniyle uzun sürebilmektedir. Hatta bazen 4 saat parmak izi kuyruğunda beklendiği bile olabilmektedir. Bu nedenle Midilli Adası'na günübirlik gitmek isteyenlerin bu süreyi dikkate almasını öneririz.


Midilli kapı vizesi aldığınız takdirde en fazla 15 gün boyunca kapı vizesinin geçerli olduğu  Yunanistan’daki Rodos, Kos (İstanköy), Meis (Kastellorizo), Sakız (Chios), Sisam (Samos) ve Midilli (Lesvos) adalarına geçiş yapabilirsiniz. Eğer bu adalar dışında adalara gitmek isterseniz Yunanistan Schengen vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.  

Midilli Kapı Vizesi Başvuru Formu

Midilli kapı vizesi başvuru formu Schengen vize başvuru formuna benzemektedir. Formu doldururken verdiğiniz bilgilerin doğru ve gerçek olmasına özen gösterin. Çünkü sınırdaki pasaport yetkilisi sunduğunuz evraklar ile formda yazdığınız bilgilerin uyuşup uyuşmadığına bakacaktır. 
Kapı vizesi başvuru formu İngilizce olarak ve büyük harflerle doldurulmalıdır. Form doldurulurken kesinlikle (ç,ğ,i,ö,ş,ü) gibi Türkçe kelimeler kullanmamalısınız.  Formda 'Doğduğunuz Ülke' sorusuna 'TURKEY', 'Gideceğiniz Ülke' sorusuna 'GREECE', 'Uyruğunuz' sorusuna 'TURKISH' ve 'Mesleğiniz' sorusuna 'ENGINEER' şeklinde İngilizce cevap vermeniz gerekmektedir.Konaklama ve ulaşım masraflarınızı önceden ödediyseniz formda ilgili kutuları işaretlemeyi unutmayınız.

Kapı Vizesi Başvuru Formu İçin Linki Tıklayınız. 

Midilli Kapı Vizesi Ücreti 2021

Midilli kapı vizesi seyahat acenteleri ve feribot firmaları aracılığıyla alınabilmektedir. Kapı vizesi için acentelere ödenecek fiyat Yunanistan Konsolosluğu harç bedeli, seyahat acentesi veya vize başvurunuzu sizin adınıza yapan feribot firması hizmet bedelini kapsamaktadır. Vize ücreti feribot firmasından aldığınız gidiş -dönüş bilet ücretinizi kapsamaz. 

UYARILAR 

  • Pasaportunda K.K.T.C vize damgası olan kişilere Midilli kapı vizesi verilmemektedir. Başvuru sahibi pasaportunda Kıbrıs vizesi olmasına rağmen kapıda giriş vizesine başvuru yapmak isterse hem başvurusu ret edilir hem de Yunanistan hükümetinin belirlediği para cezasını ödemek zorunda kalır. 

 

  • Midilli kapı vizesi alacak olan kişi eğer Yunanistan’da birden fazla adaya gitmek istiyorsa seyahatini düzgün bir şekilde planlaması ve otel rezervasyonlarını yaptırmış olması gerekmektedir. 

 

  • Midilli Kapı vizesi için evraklarınızı göndermiş olsanız bile kapıda pasaport görevlisi vizenizi onaylamayabilir. Böyle durumlarda vize ücretleriniz geri ödenmez. 

Yunanistan Midilli Kapı Vizesi

 

 

Duyurular

Yunanistan Seyahatlerine İlişkin Covid-19 Güncellemesi

Covid-19 pandemisi sebebiyle uzun süredir seyahat kısıtlaması uygulayan Yunanistan, sınırlarını açtı. 14 Mayıs itibarıyla geçerli ...
2021-08-23 11:26:58

Yunanistan Konsolosluğunun istemiş olduğu biometrik fotoğraf

Yunanistan Konsolosluğu, vize işlemlerinde kullanılacak olan biometrik fotoğraflarda bazı özellikler aramaktadır. Yunanistan Başkonsolosluğ...
2021-01-18 15:58:36

Yunanistan Konsolosluğu tarafından pasaportta aranılan özellikler

Yunanistan Başkonsolosluğu ve Yunanistan Konsoloslukları yapılacak olan Yunanistan vize başvrularında aşağıda bulunan özellikleri görmek ...
2021-01-18 15:57:42

Yunanistan Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurabilmek için

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurabilmek için (212) 393 8290 -1-2-4 ...
2021-01-18 15:56:39
Tüm Duyurular
Midilli Kapı Vizesi