Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Adres: Turnacıbacı Sokak 32, Beyoğlu 80072, İstanbul
Telefon: (0216) 393 82 90
Faks: (0216) 252 13 65
E-mail: grconsist@comnet.com.gr, grgencon.kon@mfa.gr

Yunanistan Başkonsolosluğu İstanbul Görev Bölgesi

Artvin, Bartın, Bayburt, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, Karabük, Kastamonu, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon, Yalova, Zonguldak illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve yabancı uyruklu 3. ülke vatandaşları, Yunanistan konsolosluk işlemlerini  Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda yapabilirler.

Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma:   09.00-17.00 saatleri arasında konsolosluk hizmeti vermektedir.

Adres: Turnacıbacı Sokak 32, Beyoğlu 80072, İstanbul

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu Ulaşım

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu, Taksim İstiklal Caddesi üzerindedir. Taksim bölgesinden geçen toplu taşıma araçlarına binerek Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu'na kolayca ulaşabilirsiniz. 

 

                                                                   

Yunanistan İstanbul Bbaşkonsolosluğu

Yunanistan Konsolosluğu İstanbul Vize Başvurusu

Yunanistan' da maksimum 90 gün konaklayacak kişiler Yunanistan Schengen vizesi için müracaat gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Yunanistan' da maksimum 90 gün konaklayacak kişiler Yunanistan Schengen vizesi için başvuru gerçekleştirmeleri gerekirken Yunanistan Schengen vize başvuruları kısmen Yunanistan Konsolosluklarına gerçekleştirilebilecektir. Bu sebeple, Vize başvuru sahipleri ikamet etmekte oldukları il/ilçeye hizmet vermekte olan Yunanistan Konsolosluğu Vize Departmanı çalışmaları hakkında bilgi edinerek vize başvurularında bulunmaları gerekmektedir. Ancak, Yunanistan Konsolosluğu İstanbul vize başvurularını yetkili Vize Hizmet Merkezleri aracılığıyla kabul etmektedir. 

 

Yunanistan Konsolosluğu Vize Başvuru Formu

Yunanistan vize başvuru formu İngilizce olarak doldurulmalıdır. Yunanistan vize başvuru formu, Yunanistan Konsolosluğunun hazırlamış olduğu resmi bir evraktır. Yunanistan vize başvuru formu olmadan Yunanistan vize başvurularında bulunulamazken bu formun eksiksiz olarak doldurulması ve başvuru evrakları arasında bulundurulması zorunludur. Ayrıca Yunanistan vize başvuru formunda verilecek olan bilgiler, Yunanistan vizesi için gerekli olan belgelerde bulunan bilgileri desteklemek zorundadır.

 Yunanistan vize başvuru formu için tıklayınız.

 

Yunanistan Konsolosluğu Dilekçe Örneği

Yunanistan Başkonsolosluğu'na yapılan vize başvurularında ülkeye yapılacak seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir.  
Yunanistan Başkonsolosluğu'na hitaben, antetli kağıda, İngilizce yazılmış; seyahatin amacı, seyahat tarihleri, seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağı ve vize süresinin bitiminde ülkeden ayrılma taahhüdü içeriğinde belirtilmelidir.
Yunanistan Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışan ise; başvuru sahibinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, Yunanistan Başkonsolosluğu'na hitaben  yazılmış, antetli kağıda; - başvuru sahibinin görevi, maaş bilgisi, izinli olduğu seyahat tarihleri, seyahatin kim tarafından finanse edildiği ve görevine tekrar geri döneceği taahhüdünü içeren bir izin dilekçesi, imzalı ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır. 

Yunanistan Vize başvurusunda bulunan kişi Şirket Sahibi ise; Yunanistan Başkonsolosluğu'na hitaben, şirketinin antetli kağıdına, ticari faaliyeti, seyahat planı, amacı ve şirket pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır. 

Yunanistan Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışmıyor ise; başvuru sahibine seyahat masrafları için 1. dereceden sponsor olan akrabası tarafından, seyahat planının detaylarını ve seyahatin sponsoru olduğunu açıklayıcı Yunanistan Vize Talep Dilekçesi hazırlanmalıdır. Ayrıca, sponsor kişinin mali ve mesleki durumunu belgeleyen evraklarla birlikte sunulmalıdır. 

Yunanistan Turistik Vize Dilekçe Örneği için tıklayınız.

Yunanistan Ticari Vize Dilekçe Örneği için tıklayınız.

Yunanistan Konsolosluğu Vize Ücreti

Yunanistan'a yapılacak olan seyahatin türü ve kalış süresine göre vize ücreti konsolosluk tarafından belirlenmektedir.  Vize ücretleri hakkında detaylı bilgiyi başvuru merkezlerinden alabilirsiniz. 

Yunanistan Vizesi
 

Yunanistan Konsolosluğu’nun Görevleri 

-    Yunanistan Konsolosu ve Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Devleti’nin çıkarlarını korumakla mükelleftir.   

-    Yunanistan’a seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemlerini gerçekleştirmek Yunanistan Konsolosluğu’nun görevidir. 

-    Türkiye’de yaşayan Yunanistan vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, noter, askerlik, vize, pasaport gibi işleri Yunanistan Konsolosluğu vasıtasıyla yürütülür. 

-    Yunanistan Konsolosluğu, Türkiye- Yunanistan ticari bağlarını geliştirmek bu ülkede çalışan Yunanistan vatandaşlarına rehberlik etmekle sorumludur. 

-    Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Devleti kanunlarına göre Yunanistan’a karşı borçlu olunan vergileri toplar.   

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu Konsolosluk Hizmetleri

Yunanistan Başkonsolosluğu, Yunaistan'a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile T.C. İkamet İznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Yunanistan vizesi işlemleri konusunda hizmet vermekle yetkilidir. Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Yunan vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir: 

- Vergilendirme Ikametgahi Tasdiknamesi
- Mesul Beyanname
- Gayrı menkul satın alma veya stratejik yatırımlar sebebiyle verilen Yunanistan ikamet izni ile ilgili yasanın çıkartılması
- Vekaletname
- “Aynıyet” belgesi
- Sabıka Kaydı Belgesi
- Askerlik harici kullanılmak üzere “daimi yurtdışı ikamet” belgesi
- Daimi ikamet eden kişi için, Askere alınma hakkındaki belge
- Τaşınma belgesi
- Cenazenin Yunanistan’a nakli
- Türk hukukuna göre resmi nikâhın kıyılabilmesi için bekârlık belgesi
- Taşınmaz mal satın alırken vergiden muaf olmak için tasdikname
- Ölüm işlemleri
- Doğum İşlemleri
- Evlenme işlemleri
- Daimi ikametleri dış ülkede bulunan kişilerin mülkiyetlerine ait özel kullanım taşıtlarının Yunanistan’da dolaşımları
- Apostille
- Pasaportlar
- Türkiye deki SGK’da kullanılmak üzere Yunan sigorta kurumlarında sigortalı olduğunu gösteren belge

 Pasaport Yenileme İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Yunanistan vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğu'nda gerçekleştirebilirler.

İstanbul Yunanistan Konsolosluğuna Nasıl Gidilir?

Duyurular

Yunanistan Seyahatlerine İlişkin Covid-19 Güncellemesi

Covid-19 pandemisi sebebiyle uzun süredir seyahat kısıtlaması uygulayan Yunanistan, sınırlarını açtı. 14 Mayıs itibarıyla geçerli ...
2021-08-23 11:26:58

Yunanistan Konsolosluğunun istemiş olduğu biometrik fotoğraf

Yunanistan Konsolosluğu, vize işlemlerinde kullanılacak olan biometrik fotoğraflarda bazı özellikler aramaktadır. Yunanistan Başkonsolosluğ...
2021-01-18 15:58:36

Yunanistan Konsolosluğu tarafından pasaportta aranılan özellikler

Yunanistan Başkonsolosluğu ve Yunanistan Konsoloslukları yapılacak olan Yunanistan vize başvrularında aşağıda bulunan özellikleri görmek ...
2021-01-18 15:57:42

Yunanistan Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurabilmek için

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurabilmek için (212) 393 8290 -1-2-4 ...
2021-01-18 15:56:39
Tüm Duyurular
İstanbul Başkonsolosluğu