Midilli Feribot Seferleri

Midilli Adası’na Nasıl Gidilir?

Türkiye’den en fazla turist çeken Yunanistan adalarından biri de Midilli’dir Orijinal ismi Lesvos olan Midilli Adası Yunanistan’ın 3. büyük adasıdır. Midilli’ye ulaşımın en kolay yolu ise feribot ya da katamaran adı verilen hızlı teknelerdir. Balıkesir’in Ayvalık ilçesinden her gün Midilli Adası’na çift yönlü olarak feribot seferleri düzenlenmektedir. Yolculuk normal feribotlarla yaklaşık 1,5 saat sürmektedir, ancak hızlı feribotlarla bu süre 1 saat ya da 45 dakikaya düşebilmektedir.

Eğer Yunanistan’daysanız ve Midilli Adası’na  geçmek istiyorsanız yine deniz ulaşımını kullanabilirsiniz. Atina’dan Midilli Adası’na feribotlar 9-11 saat sürmektedir. Yaz sezonu boyunca her gün feribot seferi bulunur ancak kış sezonu Atina-Midilli arası feribot seferi düzenleyen sadece bir firma vardır. Kışın bazı günler olumsuz hava koşulları nedeniyle hiç sefer olmayabiliyor.

Midilli’ye ayrıca uluslararası havayolu şirketlerinin başkent Atina’dan her gün kalkan seferleriyle de ulaşmak mümkün. Selanik, Sakız Adası ve Limni Adası’ndan da Midilli’ye uçuşlar var.

Ayvalık-Midilli Feribot Seferleri 

Ayvalık’tan Midilli adasına düzenli sefer düzenleyen firmalar arasında Turyol, Jale Tur ve Jalem Tur vardır. Bu tur şirketleri hem online hem de ofisleri aracılığıyla bilet satışı yaparak yolcularına hizmet verebilmektedirler. 

Turyol Ayvalık- Midilli Feribot Seferleri

Turyol şirketi Ayvalık Midilli feribot seferlerini günde iki kez gerçekleştirmektedir. Avvalık- Midilli arası ilk seferi sabah saat 09.00 iken diğer seferi de saat 14.00’tedir. Feribotlar kalkıştan yaklaşık 1,5 saat sonra Midilli’ye varır. Turyol’un feribotlarına motosiklet, otomobil, jeep, karavan, kamyonet ve minibüs ile de binilmektedir. Aşağıdaki tabloda Turyol firmasının Ayvalık –Midilli seferlerinin bilet fiyatlarını görebilirsiniz.


 

Turyol İletişim Bilgileri

Adres: 150 Evler Mah. Atatürk Bulvarı. Güzide Apt. No: 296/2 Ayvalık/ Balıkesir

Tel: (+90) 266 331 67 00

Fax: (+90) 266 331 60 07

E-mail: ayvalik@turyol.com

Turyol Altınoluk Ofisi

Adres: İskele Mah. Barbaros Cad. No:18/A Altınoluk / Balıkesir

Tel:  (+90) 266 395 22 88 

Tel:  (+90) 266 395 22 99

E-mail: altinoluk@turyol.com

 

Jale Tur Ayvalık - Midilli Feribot Seferleri

Ayvalık’tan Midilli Adası’na feribot seferi düzenleyen bir başka şirkette Jale Tur’dur. 30 yıldır deniz taşımacılığı yapan şirket her gün çift taraflı Ayvalık –Midilli seferi gerçekleştirmektedir. Feribot Ayvalık limanından saat 09.00’da kalkmakta ve yaklaşık 1,5 saat sonra Midilli Adası’na varmaktadır. Midilli- Ayvalık seferleri ise her akşam 18.00’de düzenlenmektedir.

 

Jale Tur İletişim Bilgileri

Adres: 150 Evler Mah. Atatürk Caddesi. Gümrük Önü  Ayvalık/ Balıkesir

Tel: (+90) 266 331 31 70

Web: info@jaletur.com

 

Jalem Tur Ayvalık- Midilli Feribot Seferleri

1923 yılından bu yana denizcilik alanında faaliyet gösteren Jalem Tur, 4 gemi ve 1 hızlı deniz otobüsü ile hizmet vermektedir. Jalem Tur Ayvalık – Midilli arasını 45 dakikaya indirerek bir anlamda devrim yapmıştır. Jalem Tur her gün saat 09.00’da Ayvalık Limanı’ndan kalkan feribot ile Midilli Adasına sefer düzenlemektedir. Geri dönüşler içinde aynı gün akşam saat 18.00’de Midilli Adası’ndan Ayvalık’a feribot seferi vardır. Jalem Tur ayrıca Ayvalık’tan Midilli’nin Molivos Limanı’na da sabahları saat 09.00’da sefer düzenlemektedir. Molivos’dan Ayvalık’a dönüş ise yine 18.00’de yapılmaktadır. Jalem Tur Ayvalık-Midilli arasını hızlı feribotlarla 45 dakikaya düşürmüştür. Ancak bilet fiyatları diğerlerine göre biraz daha pahalıdır. Aşağıdaki tabloda Jalem Tur’un Ayvalık Midilli ve Ayvalık-Molivos Adası bilet fiyatlarını görebilirsiniz.


Jalem Tur İletişim Bilgileri

Adres:  150 Evler Mah. Atatürk Cad. Güzide İş Merkezi Kat:1 Daire:3 Ayvalık/ Balıkesir

Tel: (+90) 266 331 65 05

Mobile: 0545 783 50 61

Web: info@jalemtur.com

Midilli’ye arabayla geçiş

Son yıllarda yurtdışı seyahatlerine kendi arabasıyla gidenlerin sayısında bir hayli artış olmuştur. Yunanistan’ın 3. Büyük adası olan Midilli’ye de kendi arabanızla gitmeniz mümkün. Bunun için yapmanız gereken Ayvalık’tan Midilli’ye arabalı geçişe imkan sağlayan feribot şirketinden bilet almaktır. Ancak arabayla geçişe talep yoğun olduğundan biletlerinizi seyahatinizden en az 1 hafta önce rezerve etmenizi tavsiye ederiz. Aksi takdirde araç kapasitesi sınırlı olan feribotlarda yer bulamayabilirsiniz.

Bu arada Yunanistan’a ya da ülkedeki adalara kendi arabasıyla gideceklerin mutlaka uluslararası ehliyete sahip olmaları ve araçlarını Yeşil Sigorta yaptırmaları gerekmektedir. Bu iki belgeye sahip olmayan Türk vatandaşlarının Yunanistan’a girişlerine izin verilmemektedir.

Midilli’de gezilecek yerler

Tarihi M.Ö 3000’li yıllara dayanan Midilli Adası, verimli toprakları, dağ köyleri, plajları ve yeşil bitki örtüsü ile adeta turizm cennetidir. Bakır kumsallarıyla her yıl binlerce turisti çeken Midilli Adası’nın ünlü plajları şunlardır: Vatera Plajı, Petra Plajı, Anxos Plajı, Babutsas Plajı, Skala, Eressos, alyvos, Tavari, Golden Beach, Avlaki, Gavatha plajları.

 Midilli Adası’nda oldukça fazla sayıda müzede vardır. Bunların en ünlüsü Theophilos Müzesi, Çağdaş Sanat Müzesi, Arkeoloji Müzesi ve Uzo Dünyası’dır.

Midilli Adası’ndaki Erken Hristiyanlık döneminde yapılan kilise ve manastırlarda görülmeye değerdir. Panagia Glykafilousa Kilisesi, Taksiorhis Mikail Kutsal Manastırı, Limonas Manastırı, Pitari Manastırı, Perivali Manastrı, Ypsila Manastrı bunlardan bir kaçıdır.

Midilli gezisi sırasında mutlaka gidilmesi gereken yerler ise şöyledir. Sarlitza Pallas, Eski Çarşı, Sigri Kalesi, Malyvos Kalesi, Midilli Kalesi, Moria Roma Sarnıçı, Midilli Antik Tiyatrosu. 

Midilli Feribot Seferleri

Duyurular

Yunanistan Seyahatlerine İlişkin Covid-19 Güncellemesi

Covid-19 pandemisi sebebiyle uzun süredir seyahat kısıtlaması uygulayan Yunanistan, sınırlarını açtı. 14 Mayıs itibarıyla geçerli ...
2021-08-23 11:26:58

Yunanistan Konsolosluğunun istemiş olduğu biometrik fotoğraf

Yunanistan Konsolosluğu, vize işlemlerinde kullanılacak olan biometrik fotoğraflarda bazı özellikler aramaktadır. Yunanistan Başkonsolosluğ...
2021-01-18 15:58:36

Yunanistan Konsolosluğu tarafından pasaportta aranılan özellikler

Yunanistan Başkonsolosluğu ve Yunanistan Konsoloslukları yapılacak olan Yunanistan vize başvrularında aşağıda bulunan özellikleri görmek ...
2021-01-18 15:57:42

Yunanistan Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurabilmek için

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurabilmek için (212) 393 8290 -1-2-4 ...
2021-01-18 15:56:39
Tüm Duyurular
Midilli Feribot Seferleri